Koszenie i pielęgnacja trawników

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Nastała wiosna i okres odpoczynku trawy dobiegł końca. Gęsty system korzeniowy trawnika potrzebuję wody, substancji odżywczych oraz napowietrzenia. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji wczesną wiosną w trakcie sezonu trawnik odwdzięczy się intensywnym wzrostem i estetycznym wyglądem.

Początek sezonu z naszym trawnikiem rozpoczynamy od dokładnego wygrabienia – dzięki temu zabiegowi pozbywamy się z powierzchni trawnika filcu (obumarłych źdźbeł trawy, mchu i liści). Filc utrudnia dopływ powietrza do gleby, zatrzymuje wilgoć na jej powierzchni.
Warto zasilać trawnik jednym z nawozów wieloskładnikowych, a najlepiej, gdyby był przeznaczony tylko do trawników. Nawożenie trawnika należy wykonać, wtedy gdy ziemia jest wilgotna, a rośliny suche, aby uniknąć osadzenia się nawozu na liściach, Następnego dnia, jeśli nie padało musimy obficie podlać, aby rozsypany nawóz szybciej wchłoną się w podłoże.
Podczas suszy musimy ograniczyć nawożenie, nie stosujemy wtedy nawozów o znacznej zawartości azotu. Odpowiednie nawożenie przywróci życie i blask trawie, ale także sprawi, że będzie rosła jeszcze lepiej.

Nawadnianie


Ostatnie zwykłe nawożenie musimy wykonać najpóźniej w połowie sierpnia po tym czasie murawę zasilamy wyłącznie specjalnymi nawozami do jesiennego stosowania – taki nawóz o małej zawartości azotu, a zwiększonej dawce potasu i fosforu stosujemy też na starsze trawniki
Dlatego musimy pamiętać, aby jesienią nie używać innych nawozów mineralnych zawierających duże dawki azotu, bo możemy doprowadzić do zmniejszenia mrozoodporności naszego trawnika. Okres jesienny jest za to odpowiednią porą na wapnowanie trawnika – na glebach piaszczystych wykonujemy to, co trzy,cztery lata a na glebach zwięzłych co pięć – sześć, należy zastosować dolomit lub kredę nawozową, dzięki temu obniży się pH gleby i ułatwi przyswajaniu innych pierwiastków.

Pierwsze cięcie trawnika należy przeprowadzić na wiosnę, gdy trawa wypuści pierwsze źdźbła, wtedy musimy nieznacznie je skrócić. Kiedy wzrost trawy osiągnie wysokość od 8 do 10cm
skracamy ją około 4 cm. Maksymalnie powinniśmy ściąć 1/3 wysokości tak, aby nie spowodować jej uszkodzenia.
Później wysokość i częstotliwość koszenia trawnika, zależy od siły rozwoju, jakości podłoża, jak i warunków pogodowych. Trawnik najlepiej kosić raz w tygodniu. Systematyczne skracanie źdźbeł pozwala utrzymać darń w odpowiedniej kondycji, rośliny dobrze się rozkorzeniają i zielona powierzchnia jest zadbana i wygląd estetycznie.

koszenie