Projekt ogrodu, czy warto go wykonać?

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

 Ogród obok funkcji dekoracyjnej pozwala cieszyć się barwną przestrzenią,  jest świetnym miejscem do spotkań z rodziną czy przyjaciółmi, dlatego ważne by wszystko odpowiednio zaplanować. I tu rodzi się pytanie czy warto skorzystać z usług wykwalifikowanego projektanta czy może lepiej samemu zaprojektować swój wymarzony ogród?

Aby móc odpowiedzieć sobie na to pytanie warto  wcześniej spróbować pomyśleć, jaką rolę ma pełnić nasz ogród, jakie elementy powinien zawierać, co jest dla mnie ważne, co mi się podoba, ile czasu będę w nim spędzał, czy mam czas na pielęgnację ogrodu, czy mam potomstwo? Są to ogólnikowe zagadnienia, które wstępnie pomogą nam obrać właściwy kierunek.

projektowanie ogrodu 2

Projektant jest w stanie złożyć nasze myśli i ukierunkowania w spójną całość, żeby wszystko w ogrodzie ze sobą współgrało. W swoim opracowaniu uwzględnia szereg niewidocznych gołym okiem czynników, które odrywają kluczową rolę przy kształtowaniu przestrzeni, są to m.in; warunki glebowe, strefy mrozoodporności, strony świata, nasłonecznienie czy zacienianie terenu.

W zależności od wybranej wersji projekt może zawierać m.in; nawierzchnie trawnikowe, nawierzchnie rabatowe, nawierzchnie utwardzone (podjazd, ścieżka, kostka brukowa), roślinność, architekturę ogrodową (pergola, taras, domek narzędziowy), oświetlenie, nawodnienie (automatyczny system nawadniania), basen czy oczko wodne.

Projekt ogrodu jest elementem który warto wykonać. Czy to projekt z wizualizacjami 3d, szkic czy uproszczona koncepcja jest to opracowanie w którym zespalamy wszystkie punkty mające wpływ na wygląd naszego wymarzonego ogrodu. Jeżeli czujemy się na siłach to możemy oczywiście zrobić go sami. Pamiętajmy jednak że kompletnie wykonany projekt zawiera kosztorys, który jest w stanie uzmysłowić nam na co nas stać oraz jaki jest koszt całkowity. Dodatkowo unikniemy bardzo prawdopodobnych "podwójnych robót", ukrytych kosztów, przeróbek i wątpliwego efektu końcowego. 

projektowanie ogrodu 3

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi projektami oraz realizacjami ogrodów.