Jak przygotować ogród do wiosny?

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Wiosna to najpiękniejszy, ale i bardzo pracowity okres roku.
Najwyższa pora aby zabrać się za porządki w naszym ogrodzie.

przygotowanie ogrodu do wiosny 2

 

Wiosna, pierwsze prace.

  

Trawnik

Po zimie trawnik mógł ulec uszkodzeniom mrozowym. W czasie mrozów darń może być
odrywana od podłoża. Woda która się pod nią gromadzi, zamarza podnosząc darń do góry niestety powoduje to , że wiosną trawa, która została oderwana od korzeni przeważnie usycha. Dlatego po okresie zimowym warto przeprowadzić renowacje trawnika.

przygotowanie ogrodu do wiosny 6

 Pierwszy krok jaki musimy wykonać jest wygrabienie trawnika ( należy wykonać zanim rozpocznie się okres wegetacji , z reguły pod koniec marca ) Do grabienia najlepiej użyć grabki wachlarzowe – trawnik grabimy po zimie na krzyż. Ważne jest aby zgrabić trawnik porządnie ponieważ, musimy ocenić jego stan po usunięciu zanieczyszczeń i podjąć decyzje które następne zabiegi pielęgnacyjne musimy wykonać. Następnym krokiem jest  wałowanie. Wykonujemy je kiedy zauważymy  charakterystyczne wybrzuszenia , nierówności powierzchni trawnika, ale nie wykonujemy tego na glebach gliniastych , ciężkich i zbitych gdyż zabieg ten ubije jeszcze bardziej glebę. Wałowanie wykonujemy wyłącznie tylko jeśli stan trawnika rzeczywiście tego wymaga i mamy pewność że ziemia nie jest nadmiernie zbita .

Kolejnym etap odmładzania naszego trawnika jest wertykulacja oraz areacja.  Oba te zabiegi należy wykonać zanim jeszcze pojawią się symptomy wzrostu traw. Wertykulacja polega na pionowym nacinaniu darni – zabieg ten rozluźnia i wspomaga odmładzanie trawnika, a także pozwala usunąć nagromadzoną powłokę filcu . Aeracja to nakłuwanie darni kolcami w celu napowietrzenia korzeni traw, po aeracji gleba jest ,, podziurkowana '', warto dodatkowo przeprowadzić piaskowanie trawnika. Jest one konieczna na glebach ciężkich i zbitych a jego celem jest właśnie rozluźnianie podłoża trawnika.

Jeżeli zaobserwujemy na naszym trawniku rosnący mech wtedy warto sprawdzić poziom pH gleby aby zobaczyć czy nie potrzebuje jego podniesienia  poprzez wapnowanie , jeżeli  wynosi   poniżej  6,0 – wapnowanie będzie korzystne dla trawnika .

Gdy zauważymy pierwsze symptomy wzrostu trawy (nie wcześniej jak 2 tyg po wapnowaniu), należy wykonać nawożenie trawnika. Po zimie trawnik potrzebuje odpowiedniej dawki azotu, dzięki temu jest w stanie szybciej się zregenerować i nabrać soczyste zielone barwy . Trzeba pamiętać aby nawóz rozsypywać na powierzchni trawnika równomiernie ( nawożenie trawnika trzeba powtarzać kilkakrotnie w ciągu sezonu ). Ostatni końcowy krok do odmładzania naszego zielonego dywanu jest pierwsze koszenie. Po wykonaniu pielęgnacji trawy, trawnik powinien rozpocząć intensywny wzrost i ładnie się zagęszczać. Gdy źdźbła dorosną powyżej ok. 6cm wysokości możemy wykonać pierwsze koszenie.

 

przygotowanie ogrodu do wiosny 5

 

Rabaty

Na początku zaczynamy od usunięcia okryć zimowych z krzewów oraz z bardziej wrażliwych bulin i traw.  Z róż usuwamy kopce  i przycinamy chore i uszkodzone pędy kwiatów. Przeprowadzamy pielęgnację krzewów , drzew ozdobnych . Krzewy ozdobne przycinamy zanim na ich gałęziach rozwiną się liście – wysokość cięcia zależy od celu, jaki chcemy osiągnąć . Pędy świeżo  posadzonych niedużych krzewów przycinamy do wysokości około 20 cm, by się rozkrzewiły. Gatunkom kwitnącym latem , takimi jak tawuła japońska, pięciornik krzewiasty, żylistki skracamy gałęzie od 1/3 do 1/2 długości by skłonić je do obfitszego kwitnienia . Należącą do tej  grupy budleje tniemy jeszcze silniej bo jej pędy niemal co roku przemarzają. Co roku skracamy mocno łodygi również derenia białego – dzięki temu krzew wypuszcza dużo nowych pędów. Podobnie postępujemy z wierzbami o kolorowych liściach – jeśli są to okazy szczepione na pniu , cięcie pędów przeprowadzamy w odległości 15 cm od miejsca szczepienia. Każdej wiosny strzyżemy okazy uformowane na kształt kuli lub stożka np.z ligustru, bukszpanu, albo gatunków iglastych. Nie zapominamy oczywiście o  nawożeniu roślin, które ma ogromne znaczenie, ponieważ zwiększa zawartość składników pokarmowych i poprawia  właściwości gleby.

przygotowanie ogrodu do wiosny 3

Bardzo ważną rzeczą którą możemy również  wykonać jest ściółkowanie,  jest to przykrycie powierzchni materiałem ściółkowym, który zapewnia m.in. lepszą wilgotność. Najczęściej stosowanym w ogrodnictwie materiałem ściółkowym jest kora, którą przy okazji ładnie zdobi nam ogród.

Na koniec warto pamiętać to wyrywanie chwastów, które też reagują na cieplejszą pogodę.  Pamiętajmy by pozbywać się ich  zanim zaczną kwitnąć a potem rozsiewać, gdyż później mogą być już nie do opanowania.